Statut szkoły został przyjęty na Zebraniu Ogólnym w dniu 5 czerwca 2011r. zwykłą większością głosów.
STATUT SZKOŁY
Polskiej Szkoły Dokształcającej
- św. MAKSYMILIANA MARII KOLBEGO w RIVERHEAD, NY
Polska Szkoła Dokształcająca im. św. Maksymiliana Marii Kolbego została założona 15 października 1972 roku w celu nauki języka polskiego i kultywowania polskiej kultury i tradycji.
W skład Komitetu Założycielskiego wchodzili: Feliksa Sawicka, ks. Julian Wenda, ks. Michał Wodziak, ks. Jerzy Widoniak, ks. Vitalis Pędzik, ks. Władysław Swiątek, Irena Pendzik, Paweł Podlas, Jadwiga Chodukiewicz, Józefa Kiegiel, Katarzyna Kornafel.
I – Postanowienia ogólne
Polska Szkoła Dokształcająca im.św.Maksymiliana Marii Kolbego jest organizacją działającą przy parafii św. Izydora w Riverhead, w stanie Nowy Jork. Jej siedzibą jest St.Isidore School mieszcząca się przy 515 Marcy Avenue, Riverhead, NY. Szkoła posiada pieczęć, sztandar i hymn.
II – Cele i zadania szkoły
Celem szkoły jest nauczanie dzieci języka polskiego, historii i geografii Polski, zapoznanie ich z polską kulturą , tradycjami. Szkoła aktywnieuczestniczy w życiu parafii św.Izydora.
III – Organy szkoły
- Zebranie Ogólne
- Dyrektor Szkoły
- Rada Pedagogicza
- Komitet Rodzicielski,
- Komisja Rewizyjna
ZEBRANIE OGÓLNE
Zebranie Ogólne tworzą rodzicelub opiekunowie prawni uczniów oraz nauczyciele szkoły. Powinnoono odbywać się przynajmniej dwa razy w roku, na początku i na końcu roku szkolnego. Dyrektor, Komitet Rodzicielski lub Komisja Rewizyjna, w razie potrzeby, mogą zwołać Zebranie Ogólne w dodatkowym terminie.
Do zadań Zebrania Ogólnego należy:
- Wybór Komitetu Rodzicielskiego po uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego.
1a. W wyborach członków Komitetu Rodzicielskiego biorą udział tylko rodziny dzieci zapisanych do szkoły, każda rodzina dysponuje jednym głosem.
- Wybór Komisji Rewizyjnej po uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego (co trzeci rok),
2a. W wyborach Komisji Rewizyjnej biorą udział nauczyciele nie będący rodziacami dzieci uczęszczających do szkoły oraz rodziny dzieci zapisanych do szkoły – każda rodzina dysponuje jednym głosem.
- Udzielenie absolutorium dla dyrektora szkoły pod koniec jego kadencji.
- Głosowanie nad przyjęciem sprawozdania Komisji Rewizyjnej, według takich samych zasad jak wybory Komitetu Rodzicielskiego, zwykłą większością głosów.
- Zatwierdzanie zmian w Statucie Szkoły zgodnie z przepisami określonymi w rozdziale IV.
- Podjęcie decyzji o rozwiązaniu szkoły i rozprowadzeniu jej majątku (wymagane 75% frekwencji uprawnionych do głosowania).
DYREKTOR SZKOŁY
Dyrektor szkoły kieruje bieżącą działalnością szkoły oraz reprezentuje szkołę na zewnątrz.
Do zadań dyrektora szkoły należy:
- kierowanie działalnością dydaktyczno – wychowawczą szkoły,
- sprawowanie nadzoru pedagogicznego nad działalnością nauczycieli, dokonywanie oceny ich pracy, przyznawanie nagród i wymierzanie kar nauczycielom, oraz występowanie w sprawie odznaczeń, nagród i wyróżnień dla nauczycieli i innych pracowników szkoły,
- przewodniczenie Radzie Pedagogicznej i realizowanie jej uchwał,
- powierzanie i odwoływanie stanowiska zastępcy dyrektora szkoły po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej,
- zatrudnianie i zwalnianie pracowników szkoły.
- zarządzanie środkami finansowymi szkoły w porozumieniu z Komitetem Rodzicielskim i czuwanie nad ich prawidłowym wykorzystaniem,
- opracowanie kalendarza organizacyjnego szkoły,
- rozstrzyganie sporów pomiędzy organami szkoły,
- nadzór nad przechowywaniem dokumentacji szkoły oraz symboli szkoły-pieczęci i sztandaru.
- współpraca z Komitetem Rodzicielskim.
Pod nieobecność dyrektora szkoły jego obowiązki przejmuje zastępca dyrektora.
Wybór dyrektora szkoły:
- musi nastąpić nie później niż miesiąc przed upływem kadencji dyrektora szkoły,
- na kadencję nie dłuższą niż 3 lata i 1 miesiąc, kończącą się z końcem roku szkolnego, maksymalnie na 3 kadencje,
- przez Radę Pedagogiczną i nie więcej niż siedmiu reprezentantów Komitetu Rodzicielskiego (przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego, sekretarza, skarbnika i trzech członków),
- spośród członków Rady Pedagogicznej,
- w głosowaniu tajnym większością 2/3 głosów. Głosowanie należy powtarzać do momentu uzyskania wymaganej większości. Kandydaci biorą udział w głosowaniu.
- następuje na zebraniu zwołanym i prowadzonym przez przewodniczącego Komitetu Rodzicielskiego lub osobę przez niego wyznaczoną.
Odwołanie dyrektora szkoły:
Dyrektor szkoły może być odwołany tylko w wypadku rażącego naruszenia statutu szkoły lub w wypadku utraty zdolności do kierowania szkołą. Taką decyzję może podjąć wspólne zgromadzenie Rady Pedagogicznej i Komitetu Rodzicielskiego większością 2/3 głosów. Wspólne zebranie w sprawie odwołania dyrektora może być zwołane na wniosek 2/3 głosów członków Rady Pedagogicznej lub 2/3 głosów czlonkow Komitetu Rodzicielskiego. Zebranie to zwołuje zastepca dyrektora szkoły lub przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego w terminie 2 tygodni od wysuniętego wniosku. W wypadku odwołania dyrektora szkoły nadzór nad szkołą przejmuje zastępca dyrektora, z ograniczonym prawem podejmowania decyzji. Wybory nowego dyrektora powinny być przeprowadzone nie później niż 30 dni po odwołaniu poprzedniego.
RADA PEDAGOGICZNA
- Radę Pedagogiczną tworzą wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole.
- Przewodniczącym Rady jest dyrektor, który przygotowuje i prowadzi zebrania i jest odpowiedzialny za zawiadomienie jej członków o terminie i porządku obrad.
- Dyrektor może zwołać zwykłe posiedzenie Rady Pedagogicznej z co najmniej 2-tygodniowym wyprzedzeniem i nadzwyczajne posiedzenie w przypadkach wymagających natychmiastowego podjęcia decyzji.
- Wyjątkowo w zebraniach Rady Pedagogicznej mogą wziąć udział, z głosem doradczym, osoby zaproszone przez dyrektora szkoły za zgodą Rady Pedagogicznej.
- Rada Pedagogiczna zatwierdza wyniki klasyfikacji i promocji uczniów.
- Wszystkich członków Rady Pedagogicznej obowiązuje tajemnica służbowa.
- Rada Pedagogiczna jest zobowiązana opracować Regulamin Rady Pedagogicznej, który musi być zgodny ze Statutem Szkoły. Zmiany w tym regulaminie mogą być wprowadzane przez Radę Pedagogiczną zwykłą większością głosów.
- Rada Pedagogiczna jest zobowiązana opracować Regulamin Pracy Szkoły, który musi być zgodny ze Statutem Szkoły i zatwierdzony przez Komitet Rodzicielski. Zmiany w Regulaminie Pracy Szkoły mogą być wprowadzane przez Radę Pedagogiczną zwykłą większością głosów i zatwierdzane przez Komitet Rodzicielski.
- Rada Pedagogiczna jest zobowiązana opracować Regulamin Ucznia, który musi być zgodny ze Statutem Szkoły i zatwierdzony przez Komitet Rodzicielski. Zmiany w Regulaminie Ucznia mogą być wprowadzane przez Radę Pedagogiczną zwykłą większością głosów i zatwierdzone przez Komitet Rodzicielski.
KOMITET RODZICIELSKI
- Komitet Rodzicielski stanowi reprezentację rodziców uczniów.
- Członkowie Komitetu są wybierani podczas Zebrania Ogólnego na rozpoczęciu roku szkolnego.
- Kadencja członka Komitetu Rodzicielskiego trwa 1rok,członkiem Komitetu można być wielokrotnie.
3a. członek Komitetu Rodzicielskiego może być odwołany przez Zebranie Ogólne zwykłą większością głosów.
- Członek Rady Pedagogicznej nie może jednocześnie być członkiem Komitetu Rodzicielskiego.
- Członkowie Komitetu Rodzicielskiego wyłaniają swój zarząd -przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego, sekretarza, skarbnika - na pierwszym zebraniu, członkiem zarządu można być wielokrotnie.
- Komitet Rodzicielski gromadzi środki finansowe dla szkoły, ustala czesne za szkołę oraz wynagrodzenie dla pracowników szkoły.
- Komitet Rodzicielski prowadzi księgowość szkoły i dysponuje jej finansami w porozumieniu z dyrektorem szkoły.
- Komitet Rodzicielski bierze udział w wyborze i odwołaniu dyrektora szkoły zgodnie z zasadami Statutu Szkoły.
- Jest zobowiązany do opracowania Regulaminu Komitetu Rodzicielskiego zgodnego ze Statutem Szkoły. Zmiany w tym regulaminie mogą być dokonywane zwykłą większością głosów.
- Komitet Rodzicielski może przyjąć nowych członków w ciągu roku szkolnego. Nowi członkowie muszą zostać zatwierdzeni podczas najbliższego Zebrania Ogólnego.
- Liczba członków Komitetu Rodzicielskiego nie może przekraczać 12, z zarządem włącznie.
- Współmałżonek członka Rady Pedagogicznej nie może sprawować żadnej funkcji w zarządzie Komitetu Rodzicielskiego.
KOMISJA REWIZYJNA
- Jest wybierana w składzie 3-osobowym spośród rodziców uczniów szkoły lub osób powszechnie znanych w społeczności polonijnej izaangażowanych w życie Polonii, na Zebraniu Ogólnym, na 3 lata.
- Członkowie Rady Pedagogicznej oraz członkowie Komitetu Rodzicielskiego oraz osoby z nim spokrewnione nie mogą być jednocześnie członkami Komisji Rewizyjnej.
- Na pierwszym zebraniu wybiera ze swego grona przewodniczącego.
- Kontroluje gospodarkę finansową szkoły.
- Występuje do Ogólnego Zebrania o udzielenie lub nie udzielenie absolutorium ustępującemu dyrektorowi szkoły.
IV ZMIANA STATUTU I POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Statut ten wchodzi w życie w dniu 5 czerwca 2011r. w wyniku uchwalenia go na Zebraniu Ogólnym zwykłą większością głosów, według takich samych zasad jak wybór Komisji Rewizyjnej. Wszelkie zmiany w powyższym statucie mogą być dokonane tylko na Zebraniu Ogólnym zwołanym z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem, zwykłą większością głosów.
ANEKS DO STATUTU SZKOŁY
1 W dniu 9 września 2017 r. na Zebraniu Ogólnym drogą głosowania wprowadzono zmianę do Statutu Szkoły paragrafu Komitet Rodzicielski: punkt 3 ''Kadencja członka Komitetu Rodzicielskiego trwa 1 rok,członkiem Komitetu można być wielokrotnie". Obecne brzmienie paragrafu Komitet Rodzicielski punkt 3: " Kadencja członka Komitetu Rodzicielskiego trwa 3 lata,członkiem Komitetu można być wielokrotnie" .
2 W dniu 7 września 2019 r. na Zebraniu Ogólnym drogą głosowania wprowadzono zmianę do Statutu Szkoly paragrafu Wybór dyrektora szkoly: punkt 4 "spośród członków Rady Pedagogicznej" Obecne brzmienie paragrafu Wybór dyrektora szkoły: punk 4 " nie musi być spośród członków Rady Pedagogicznej".